باتری لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمری. کدام بهتر است؟

وقتی مشخصات فنی گجت های هوشمند را بررسی میکنیم، در قسمت مشخصات باتری با دو نوع باتری مواجه می شویم. باتری لیتیوم یونی و باتری لیتیوم پلیمری. شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که تقاوت این باتری ها در چیست و کدام یک بهتر است. در این مقاله به صورت اجمالی به بررسی این دو نوع باتری پر کاربرد در گجت های هوشمند می پردازیم.

باتری‌های لیتیوم‌ یونی (Lithium Ion)

باتری لیتیوم یون (Lithium ion battery) که به صورت مخفف Li-ion یا LIB نوشته می شود، یک نوع از باتری از خانواده ی باتری های قابل شارژ است که در آن در زمان تخلیه، یون‌های لیتیم از الکترود منفی به سمت الکترود مثبت و در هنگام شارژ شدن وارونه حرکت می‌کنند.

باتری های لیتیوم یونی این قابلیت را دارند که در اندازه های مختلفی تولید شوند و وزن و حجم مناسبی داشته باشند. باتری لیتیوم یونی بالاترین چگالی انرژی را فراهم می‌سازند که تقریباً دو برابر انرژی قابل دسترسی از باتری‌های نیکل کادمیم است. این ویژگی های باتری لیتیوم یونی باعث شده است که در تامین انرژی لازم در دستگاه های الکترونیکی قابل حمل مورد استفاده قرار گیرند به طوری که امروزه اکثر باتری های گوشی های موبایل از نوع لیتیوم یونی است.

باتری لیتیوم یونی

باتری لیتیوم یونی در مقایسه با باتری های نسل قبل، وزن و حجم کمتری دارد، انرژی زیادی تولید می کند ولی ایمنی پایین تری دارد و نسبت به نسل های قبل زود آتش میگیرند. باتری های نسل قبل ولتاژ 1 الی 2 ولت را تولید میکردند اما در باتری های لیتیوم یونی به ولتاژ تولیدی به طور معمول 3.7 ولت است که ولتاژ مناسب برای گوشی های هوشمند امروزی است.

شارژ کردن باتری های لیتیوم یونی

طول عمر شارژ و دشارژ باتری های لیتیوم یونی معمولا 300 الی 500 چرخه است بنابراین اگر قبل از تخلیه کامل باتری اقدام به شارژ آن نمایید این بازه زودتر به اتمام می رسد و باعث کاهش طول عمر باتری می شود. همچنین اگر باتری بیش از حد شارژ شود نیز باعث کاهش طول عمر آن خواهد شد که البته در گوشی های هوشمند امروزی مدارهایی محافظ هوشمند به کار رفته تا از پر شدن بیش از حد باتری جلوگیری کند و با قطع جریان شارژ از باتری محافظت نماید.

طول عمر باتری های لیتیوم یونی به نحوه ی استفاده ی مصرف کننده بستگی دارد اما تولید کنندگان طول عمر این باتری ها را تا سه سال ذکر کرده اند.

 

باتری‌های لیتیوم پلیمری (Lithium Polymer)

در سال 1980 میلادی پروژهش هایی بر روی سلول های لیتیوم یون و لیتیوم فلز صورت گرفت که نتیجه ی آن باعث دستیابی به موفقیت بزرگی در زمینه تولید باتری شد. در سال 1991 اولین سلول استوانه ای از باتری های لیتیوم یون توسط شرکت سونی تولید شد و سپس به اشکار مختلف و به صورت کیسه ای به نام لیتیوم پلیمر معرفی شد.

باتری های لیتیوم پلیمری جدید ترین نوع باتری هایی است که امروزه در گجت های هوشمند به کار می رود. این باتری ها از سلول هایی به همین نام یعنی سلول های لیتیوم پلمیر ساخته شده اند. با استفاده از این سلول ها میتوان باتری ها را در اشکال دلخواه تولید کرد که این انعطاف پذیری بالا باعث شده است کاربرد زیادی در تولید باتری گوشی های همراه و یا لبتاب ها داشته باشد. همچنین این باتری ها قدرت و مقاومت بالا و وزن اندکی دارند. در طراحی آنها پوشش محکمی مانند یک قاب آن ها را در بر گرفته که در برابر سوراخ شدن و فشار مقاوم است و در نتیجه خطر آتش گرفتن و انفجار را به حداقل رسانده است.

باتری های لیتیوم پلیمری تا 50 درصد نسبت به سایر باتری های شارژ شدنی توانایی نگهداری شارژ را دارند و در صورت عدم استفاده از آنها می توانند شارژ خود را ماه ها حفظ کنند و آسیب نبینند.

باتری های لیتیوم پلیمری

باتری های لیتیوم پلیمری نسبت به باتری های لیتیوم یونی هزینه ی تولید بالاتری دارند و به همین دلیل از این نوع باتری معمولا در گوشی های پرچمدار شرکت های تولید کننده تلفن همراه استفاده می شود. شرکت اپل در محصولات خود از باتری های لیتیوم پلیمری استفاده می کند که این موضوع باعث افزایش قیمت محصولات آن شده است.

جمع بندی

تفاوت این دو نوع باتری بیشتر در نگهداری شارژ، وزن و حجم شان است. باتری های لیتیوم پلیمری نسل بعدی باتری های لیتیوم یونی هستند و طبیعتا مزیت های بیتشری نسبت به باتری های لیتیوم یونی دارند. فراموش نکنید که بهترین باتری همانی است که شرکت های تولید کننده گوشی های موبایل و گجت های هوشمند در محصولاتشان به کار برده اند و نیاز نیست نسبت به این موضوع حساس باشید و اگر باتری دستگاه شما دچار مشکل شد، قابل تعویض است و جای نگرانی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 2 =